18 NİSAN DOLUNAYINA FARKLI BİR BAKIŞ

 

 

 

 

İletişim kaynaklı gecikmelerin canınızı sıkacağı ve bunun ortaklıklarla ilişkilere de yansıyacağı bir Dolunay bizi bekliyor. Kendimizi biraz sıkıntıya  sokarak ve karşılıklı çatışmalardan kaçınarak sıkıcı durumlardan uzak durabiliriz.

Mars Satürn karşıtlığının sebep olacağı kısıtlamalar gecikmeler buna bağlı olarak kızgınlık ve tepkisel davranışlar. Bugüne kadar süregelen olaylar iyice kaynama noktasında ve artık patlamaya hazır bekliyor. Bu enerji kontrolsüzdür kaba ve acımasız bir şiddeti içerir. Savaş tamtamları göğe yükselir kişisel ve toplumsal anlamda..

Ben bilinciyle biz bilinci arasında kalacağız bu Dolunayda.

Terazi burcundaki Ay, Koç burcundaki Güneşe karşı.

Koç burcundaki Mars ise Terazi burcundaki Satürn’e karşı.

Terazi ve Koçun bu karşıtlığı aslında bir denge unsuru oluşturuyor. Nede olsa doğadaki zıt kutuplar bir bütünü oluşturuyor öyle değil mi?

Bütünlük ise bazen olması gerektiği gibi yok edici bir enerjiyi açığa çıkarıyor.

Koç ben demek için vardır ve bir kıvılcım ile parlamaya hazır bekler. Aklına koyduğunu hemen yapmak ister. Doğum haritalarında Koç burcunun fazlaca etkisinde olanları gözlemlediğimde çoğunun yaşlılığında maddi sıkıntı çektiğini gördüm. Her istediklerine anında sahip olma güdüsü yarını hiç önemsememeleri bir dönem büyük maddi sıkıntıya düşmelerine neden oluyor.

Koç burcunu yöneten Marsın saldırgan enerjisi iyi ayarlanmazsa ortaya kendini korumak adına tahrip etmeye yönelik bir enerji çıkar. Bu tabiki iyi değildir.

Tarot kartlarından İmparator temsil eder Koç burcunu. Maddi otorite ve yeni başlangıçlarla güçlü mevkilere ulaşılmasını anlatır. En kötü tarafı ise irade zayıflığında tüm kontrolü kaybedip ihtiraslarına yenilip kendini yok etmesidir.

Kabalistlerde hâkimiyet ve güzelliğin hikmetidir İmparator kartı.

 

İmparator aslında Babalık kavramını anlatır; Otoriteyi ve sertliği simgelerken toplumsal kurallara uymayı bekleyen bir yargıç gibi davranır. Anne kavramındaki gibi koruyan besleyen değildir daha mesafeli ve soğuktur.

Toplumsal gelenekler ve inanışların dışına çıkmadan onlara uyarak yaşayabilmeyi de anlatır. Ama önce kim olduğunuz ve kendinizi nasıl ifade ettiğiniz daha önemlidir.

Güneşin ve Mars’ın Koç’ta olması ve Koç burcunda yan yana dizilen planetlerin etkileri Koç burcunun psikolojik fonksiyonlarının dolunayla birlikte ortaya çıkmasını gözle görülür bir biçimde sağlayacak.

İçsel dürtüler kızgınlık, kin, nefret, düşmanlık, sabırsızlık, acelecilik, saldırganlık, tecavüz, yorgunluk, bitkinlik, cinnet ve benmerkezcilik olarak kişilere ve toplumlara yansıyacak.

Terazi ben bilinciyle biz bilincinin temasa geçtiği dönüm noktasıdır.

Burada denge ve uyum vardır. Ya da öyle olması gerekmektedir.

Tarot kartlarından Adalet Terzi burcunun kartıdır.

Doğru yargı zıtların dengelenmesi ebedi adalet denge ve güç anlamını taşır. Tersi durumlarda ise adil olmayan anlaşmalar gerçeklerin çarpıtılması ve yasal tuzaklarla oyunlar oynanmasını anlatır.

Adaletin kılıcı keskindir ve bu kartta görülen, kılıç seçim anlamına gelir. Yaşadığımız hayat ise bizim seçimlerimizden oluşur. Tüm geçmiş eylemlerimizin gerçeği olan şimdiki zamanı yaşadığımızı unutmadan şimdiki eylemlerimizin geleceğimizi şekillendireceğini bilmemiz gerekir. Bu kart her ne olursa olsun dürüstlük anlamındadır.

İmparator kartı Hâkimiyetin ve güzelliğin hikmetini simgelerken Adalet kartı ise Güzelliğin ve Hâkimiyetin hikmetini simgeler. Yollar aynı tarzlar ise farklıdır.

Ortaya çıkan enerjiyi iyi kullandığınızda dürüstlükten ödün vermediğiniz sürece tüm yolların size açık olduğunu,daha önce çabaladığınız emek verdiğiniz her şeyin size olumlu bir şekilde döneceğini göreceksiniz. Dolunay evet maalesef yüksek ve olumsuz bir enerjiyi üzerimize salacak.

İyi, Kötü Ve Çirkin

‘’The Good, the Bad and the Ugly’’ filminin 2011 versiyonunu izleyeceğiz. Hem sinemalarda değil yanı başımızda.

İyinin ve Kötünün Ötesinde’ başlıklı yapıtında Nietzsche adaleti söyle

Tasvir eder;

‘’…doğa gibi bir varlığı düşünün, ölçüsüzce savuran, kayıtsız, amaçsız,

acımasız ve adaletsiz, hem bereketli hem kısır…

Bir güç olarak kayıtsızlığı düşünün…

Buna göre nasıl yasayabilirdiniz? Yaşamak, kesinlikle doğadan başka bir şey olmayı istemek değil mi? Yaşamak, değerlendirmeyi, seçim yapmayı, haksız olmayı, sınırlı olmayı, farklı olmayı istemek değil mi?

Ve yine Nietzsche,

Her canlı kendi gücünü çoğaltmaya,kendi dışındakilere gücünü dayatmaya çalışır.

Güçlü varlık, kendine engel oluşturduğunu düşündüğü ‘Zayıf’ı ele geçirir, kendinin kılar. “…

Bu dünya başı sonu olmayan bir enerji canavarıdır… Bu alem, gücü istemeden başka bir şey değildir.’’ Der.

Kendi içimizdeki zayıflıklara savaş açmak yerine zayıfları yok etmeye çalıştığımız sürece bir gün gelecek tüm kendi zayıflıklarımızın bizi yok ettiğine şahit olacağız.

Hangi burcu nasıl etkiliyor bu Dolunay diğer arkadaşlarım yazdılar.

Beni ilgilendiren tüm insanlığı nasıl etkilediği.

Kişisellikten uzak tüm dünyayı nasıl etkilediği.

Umarım Dolunayda bilinçaltınızdaki güzellikler dile gelir.

Arzu Cengiz

AstroBenefik

Be Sociable, Share!