2012 MART DOLUNAYI ve 7 SAYISI


Günün önemli göksel olayı 11.39’da 18°13′ Başak-Balık aksındaki   Dolunay’ın,  içimizde biriktirdiklerimizi yüzeye çıkaran enerjisinin etkisindeyiz.

Her şeyden önce, bugün Jüpiter’in yönetiminde Perşembe günündeyiz ve günün Numerolojik sayısı 7.

Günün sayısından bahsetmişken! Astrologların, haftanın günlerinin belli gezegenler tarafından  yönetildiğine  ilişkin iddialarının geçerli bir nedeni vardır. Antik çağlarda bu Okült bilgiye aşina idiler. Bu onların, haftanın günlerinin tanrıların isimleriyle bağlantılı olduğu mitolojilerinde de görülmektedir.

Ezoterik öğretilerde yaratılışın 7 gününden ve bizim evrim planımızın 7 evresinden bahsederler.

Ruhların gelişimi ve maddeye olan bu uzun yolculukları, evrimsel aşamalara göre adlandırılmıştır.

Mesela Cumartesi (İngilizce Saturday), açıkça Satürn’ün günü demektir ve Cumartesi Satürn evresinin karşıtlığıdır.

Güneş evresinin karşıtlığı olan, Pazar  (ing; Sunday) Güneş (ing; sun)ile , Ay evresinin karşıtlığı olan Pazartesi (ing; Monday) Ay (ing; Mond) ile ilişkilidir.

Latin halkları Yer evresinin ilk yarısının karşıtlığı olan Salı’yı (Tuesday) ” Dies Martis”olarak adlandırırlar. Bu açıkça onların savaş tanrısı Mars’a işaret eder. Salı Mars’ın günüdür.

Yer evresinin ikinci yarısının karşıtlığı olan Çarşamba  (ing; Wednesday) ise aslında “Wotanstag” idi ve bu yine bir Norveç tanrısı olan Wotan dan türemiştir. Latin halkları ise Çarşamba’yı ”Dies Mercurii” ile ilişkili olarak Merkür günü olarak adlandırmışlardır.

Jüpiter evresinin karşıtlığı olan Perşembe  (İng; Thursday), Latin halkları tarafından şimşek tanrıları “Jove” veya “Jüpiter ”den Dies Jovis” olarak adlandırılmıştır.

Venüs evresinin karşıtlığı Cuma ise (ing; Friday), Norveç güzellik tanrıçası “Freya”dan gelir. Latin halkları onu ”Dies Vernis”ya da Venüs olarak adlandırmıştır.

Bu evre isimlerinin fizik gezegenlerle bir ilgisi yoktur. Onlar Yer’in geçmiş, şimdiki ve gelecek enkarnasyonlarına işaret ederler. Hermes’ in “yukarıda nasılsa aşağıda öyledir ”ilkesini göz önüne alacak olursak, Makrokozmosun da tıpkı insanı ve yeri temsil eden Mikrokozmos gibi enkarnasyonlardan geçmek zorunda olduğu bellidir.

Okült ilime göre yaşam 7 Evrenin 7 küresi etrafında 7 devir yapacaktır.

Ruhun büyümesi için bu evreler gereklidir.

Mısırın bilgelik tanrısı Thot’un kitabında insanın ruhsal ve fiziksel yapısında da yedili sistemin bir yansıması olduğu açıkça dile getirilmektedir.

Orada şöyle der ; Evreni içine alan bu yüce yedili sistem sadece gökkuşağının yedi renginde ve Gam’ın yedi notasında değil, aynı zamanda insanın yedili yapısında da tezahür eder. İnsanın yedili yapısı ile anlatılmak istenen, insanın ruhsal ve fiziksel bağlantı noktaları ile ilgilidir. Doğu felsefesinde Şarkalar dediğimiz bu noktalar yedi adettir. Evrenin yapısı insanda tezahür ediyor ve insan evrenin yedi katının her birinde ayrı ayrı bilinçleniyor. Bugün kalp çakramızı yani gönül gözümüzü açmak için güzel bir gün.

 

 

 

Aşağı’da ki insanın ruhsal büyüme  evresinde Güneş’in ve Ay’ın Dolunay’daki bu hareketi kişilik ve ruhu karşı karşıya getirir.

Dolunay, Ceres’in üzerinde büyük bir gerilim yaratıyor havaya tam bir sabırsızlık enerjisi hâkim . Ruhsal ve fiziksel ihtiyaçların savaşı zihninizi bulandırabilir. İstediklerinize sahip olmak ve ürettiğiniz yeni fikirleri hemen hayata geçirmek isteği ile bilinçaltınız sizi dürtüp rahatsız edecektir.

Kendi istek ve ihtiyaçlarınıza yönelmek , bunları karşılamak için diğerlerinin isteklerini gözardı etmek sonrasında pişmanlık ,üzüntü ve maddi kayıplar olarak size geri dönebilir.

Bu Dolunayın Parolası “Sabır”

Duygusal hassasiyetin arttığı bu gün  Başak’ta geri hareket eden Mars, Zosma sabit yıldızı ile birlikte.

Nemean Aslanının belkemiğinde bulunan Zosma, Aslanın belkemiğinin Herkül tarafından kırıldığı noktadır. Aslan, kadim tanrıçalara ibadet etmeyi simgeliyordu ve Herkül tarafından belinin kırılması, bu dönemin sona erişini ya da kadınların eziyet görmesini temsil ediyor. Zosma bir kurban ya da bir kurban uğruna savaşan bir kişi olabilir.

Dilerim ki;Kadınlara şiddet  haberleri ile  içimiz acımaz yine..

Mars’ın gerilediği alanlarda zihinsel mutsuzluk hissedip melankolik ruh haline bürünebilir, kendinizi ifade etmek için kaba,bencilce davranışlar sergileyebilirsiniz veya çevrenizde ve toplumda gücünü ispat etmeye çalışan kişilere ve bu tür olaylara şahit olabilirsiniz.

Evlilik ve ortaklıkla ilgili konularda engellerle karşılaşabilirsiniz. Belki halen devam eden evliliğinizin ya da ortaklığınızın büyük bir sınava tabi tutulduğunu fark edeceksiniz.

Balık burcunda ilerleyen Pallas, Boğa’da ki Jüpiter’e 60 derecelik destek açısı ile bağlanıyor. Bu iki gökyüzü sakininin hareket ettiği alanlarda, merhamet ve şefkat duyguları ruhunuzu sarıp, tüm insanlığı ilgilendiren konularla ilgilenebilirsiniz. Problemlerinizi çözmek için yaratıcı fikirler üretebilirsiniz. Bu çok güzel,ama başkalarına gösterdiğiniz sevgi ve merhameti, en yakınlarınızdan esirgeyerek  ilişkinizi  zedeleyebilirsiniz..

Karşınıza çıkacak ruhsal bir rehberin desteğini alabilirsiniz.

Venüs ve Uranüs’ün 30 derecelik bağı sanatsal konularda, sosyal olaylarda ve hatta aşk ilişkilerinde sizi destekleyecektir.

Bugünün tarot kartı THE TOWER; Ani değişim, imha ve özgürlük anlamında.

Aslında daha önce çarpıtılmış bilgilerle kurulmuş olan ne varsa yeniden yapılanması ile alakalı bir karttır.

Dolunay enerjisine denk düşen bu kart bence son derece anlamlı. Bu kart içe dönmenin zamanının gelip geçtiğini, sırtınızı dayadığınız maddesel güvencelerin bile elinizden yok olup gidebileceğini haber veriyor. Maddi ve bedensel zevklerin peşinde koşarken, gerçekleri görmezden gelmenin sonucunu biraz korkutucu olarak gösteriyor. Belki son günlerde sizi gerçekten rahatsız eden olaylar yaşıyorsunuz. İçsel olarak patlamaya hazır bir bomba gibi hissedebilir, bunalımlarla boğuşabilirsiniz. Kendi içimizle bir barış anlaşması imzalamak zorundayız.

 

Kaynaklar,

http://www.constellationsofwords.com/stars/Zosma.html

Max Heindel – The Rosicrucian Cosmo – Conception
Antik Mısır Sırları-Ergun Candan

 Arzu Cengiz

Astro Benefik

Be Sociable, Share!