MAYIS DOLUNAYI VE MEDUSA’NIN BAŞI

Akrep- Boğa aksı ve güç savaşları.

İlişkilerde güven arayışının, ortaklık ve işbirliğine bağlı konuların ön plana çıkacağı bir Dolunay Mayıs’ın Dolunayı.

Yapıcı ve yıkıcı olan karşı karşıya gelecek. Seks ve tabular birbirini itecek. Güvenliğinizi tehdit eden duygusal ayartmalara karşı tetikte olmalısınız.

Her iki burç bağımlılıklarla alakalıdır. Seks, para ve güce olan bağımlılıkların –öfke hiddet ve kıskançlıkla yüzleşmesi.

Sahip olduklarınızı paylaşmakta zorlananlardan mısınız? O halde sıkı durun 17 Mayıs’ta 26 ° 12’ Boğa-Akrep aksındaki Dolunay sahip olduğunuz değerlerinizi paylaşmak zorunda bırakabilir.

Dolunayda Güneş, Algol sabit yıldızı ile birlikte. Algol gökyüzünün en zorlu yıldızı olarak bilinir ama bunun yanı sıra kariyerde saygınlık kazanma, ciddiyet ve sabrı da beraberinde getirir. Şayet dar görüşlü ve fanatik bir yapınız varsa ve maddesel olana bağlılığınız sınırları aşıyorsa kendinizi şiddetin hedefi haline getirebilirsiniz.

Algol, Perseus takımyıldızındaki Medusa’nın kesik başını simgeler. Medusa ; Yunan mitolojisinde yeraltı dünyasının dişi canavarı olan üç Gorgona’ dan biridir.Gorgonlar, Yunan mitolojisinde keskin dişli, saç yerine başlarında canlı yılanlar olan, dişi canavarlardır. Efsaneye göre gözlerine bakanı taşa çevirirler. Üç kızkardeştirler; Medusa, Euryale ve Stheno.. Bu üç kız kardeşten yalnızca yılan saçlı Medusa ölümlüdür ve kendisine bakanları taşa çevirme güçüne sahiptir. Bu sebeple Antik dönemde büyük yapıları ve özel yerleri kötülüklerden korumak için  Medusa kabartmaları ve resimleri kullanılmıştır.

Medusa’ nın hayatı hakkında mitolojide birkaç değişik rivayet bulunmaktadır Medusa, yaşamına çok güzel bir genç kız olarak başlamıştır. O kadar güzeldir ki tanrıçaların kıskançlığını üzerinde toplamış, tanrıları da peşinde koşturmuştur. Zeusun çok sevdiği kızı Tanrıça Athena onu çok kıskanır. Denizlerin tanrısı Poseidon ise Medusa’ya hayrandır. Tarihçi Hesiodos’a göre denizlerin tanrısı Poseidon, dünyalar güzeli Medusa’ya aşık olmuş ve Medusa’yı Tanrıça Athena’nın tapınaklarından birisine kaçırmıştır. Bu duruma Athena çok sinirlenmiş ve Medusa’nın saçlarını yılanlarla doldurmuş, gözlerine de baktığı kişileri taşa çevirecek bir nitelik vermiştir. Bir başka anlatıma göre de Athena’nın bu siniri Poseidon’un yersiz hareketine bağlanmıyor. Aslında Athena Medusa’nın güzelliğiyle kendisine meydan okumasına çok kızdığı için ona yılandan saçlarıyla çirkin bir görüntüyü ve taşa çeviren gözleri vermiştir.

Medusa çirkinleşmiş, saçları yılana dönüşmüştür, yüzüne bakanlar ise taş kesilmektedir. Athena bu cezayla da yetinmemiş ve Medusa’yı öldürmek için Argos Kralı Akrisios’un kızı Danae’nin, Zeus’tan olma oğlu Perseus’la yani üvey kardeşiyle işbirliği yaparak Medusa’nın kafasını kesmeye karar vermiş.Perseus üvey kız kardeşinin bu isteğini hemen yerine getirerek ışıltılar saçıp insanların gözlerini kamaştıran keskin kılıcını savurduğu gibi zavallı Medusa’nın yılan saçlı kafasını bedeninden ayırıvermiş.

Mitolojik efsanedende anlaşılacağı gibi 26° Boğa burcunda yer alan bu yıldız, boyuna ve boğaza gelecek tehlike, başın kesilmesi gibi şiddet içeren temaları anlatır. Aynı zamanda şehveti ve yoğun kadınsı tutkuları da simgeler. Algol şiddet ve zorbalık, boğularak ölüm, şeytanilik, kazalar ve körlük, cinayet, talihsizlik kelimeleriyle de beraber anılır.

Haritalarınızda Dolunay sırasında Güneşin konumuna bir bakın işte o alanda duygusal yoğunluğu hissedeceğiniz bir konuda tutkuyla hedefe gitmek istiyor olabilirsiniz. Önemli olan bu tutkuyu abartmadan ve diğerlerine zarar vermeden hedefe ulaşabilmeniz.

Dolunayın Güneşi Boğa burcunda ve Tarot kartlarından Başrahip Boğa burcunun temsilcisidir. Sorumluluklara sırtını çevirmek ve toplumsal kurallara karşı gelmek anlamındadır. Kolay aldanabileceğiniz bir enerji var gökyüzünde. Hem Güneş Satürn arasındaki 135°

bunu desteklerken alacağınız kararları mutlaka defalarca gözden geçirmelisiniz. Bu dolunayda ahlaki açıdan yapılacak şeyin ne olduğuna kadar vermek ve bu doğrultuda bir seçim yapmak zorunda kalabilirsiniz

Duyguların temsilcisi Ay ise Akrep burcunda ve Tarot kartlarından Ölümle özdeşleştirilmiştir. Dolunay zamanlarında tüm birikmiş duygular dışarıya çıkmayı bekler ve Akrebin enerjisi ile bu kart size hayatınızdaki önemli bir değişiminin ve dönüşümün haberini vermektedir. . Ölüm kartı korkulanla yüzleşmeyi  benliğin yok olup yenisinin ortaya çıkışı anlatır.Bu kartın bir anlamı da eski alışkanlıklarınıza olan bağlılığınızdır. Hayatınızdaki uyuşukluğu ve hareketsizliği bir kenara atmanın zamanı geldi ve geçiyor belki ama kendinizi sağlama aldığınız temellerinizin yıkılması an meselesi olabilir. Kendinize yetmek ve çalışıp başarmak zorundasınız. Bunu yaparken de maddesel güce karşı koymak zorunda kalabilirsiniz.

Koç burcundaki Jüpiter 150° ile bağlandığı Dolunay enerjisiyle fırsatları önünüze seriyor. Ama farkına varabilecek misiniz acaba? Bu görünüm yeni iç görüler ve bilgiler sunuyor. Sabian Sembollerinde Jüpiter’in bulunduğu derece davranışlarda revizyon ve içsel devrim anlamındadır. Daha önce başarısız olduğunuz bir konuda yeni fırsatlar karşınıza çıkabilir ve hayal gücünüzü kullanarak  yeni fırsatlar yaratabilirsiniz.

6 Mayıs 2011

Arzu Cengiz

Astro Benefik

Be Sociable, Share!