MERKÜR RETROSU VE HEBA EDİLEN ZAMANLAR

 

Astrolojide bir fenomen haline gelen Merkür Retro’su yılda 3 bazen 4 kez tekrarlıyor.

Sakın yola çıkmayın, anlaşma imzalamayın, bilgisayarınızı yedekleyin diye yazar dururuz. İnsanlarda sanki bir felaketmiş gibi Merkür’ün gerçekte geri gitmeyen ama geri gidermiş gibi görünen zihinsel oyununa odaklanır. Bu optik yanılma yüzünden düşünsenize yılda neredeyse en az iki aylık bir süreyi çöpe mi atmamız gerekecek.

Tüm yaşanan negatiflikleri ona yüklediğimiz için kendi kişisel hatalarımızı bile geri giden Merkür’ün hatası olarak algılamaya başlarız. Nasıl zihinsel bir yanılsama ile Merkür’ü geri gider gibi hissediyorsak zihnimizde geri giden Merkür’e odaklandığı için tüm Merkür yen hatalara kucak açmış oluyoruz.

Ortada zaten aldatıcı bir enerji vardır. Daha önceki yazılarımda belirmiştim. Aslında teknik olarak hiçbir gezegen uzayda Güneş’in etrafında geriye gitmez, gerçek şu ki yavaşlamazlar bile. Geri gidiş, durmak veya ileri gidiş sadece yeryüzünden bizim bakış açımıza göre algısal yanılmadır. Tamamen Dünya’nın hızlanan hareketi ile alakalı olan bu dönemlerde diğer gezegen izafi olarak önce yavaşlar, sonra durur ve yörüngesinde ters hareket etmeye başlar. Merkür Güneş’ten 28 dereceden fazla uzaklaşamaz ve ne zaman en uzak seviyesine ulaşırsa yönünü değiştirmiş gibi algılanır.

Mutlak bir illüzyon olan Retro zamanlarının enerjisi daha farklı bakış açısıyla yeniden düşünmemizi sağlar.

Zihin hataya ve yanlışa odaklandığı için söylenen sözler yanlış anlaşılır belki karşınızdakinin sözlerini tümden es geçersiniz.

Merkür’ün geri gittiği zamanlar bilginin altında ezilmiş gibi hissederiz. Daha duyarlı daha dikkatli olmak zorunda kalırız. Retro zamanları geri giden planetin ve bulunduğu burcun karanlık yönünü ortaya çıkarır. Karanlıkta ise insan daha duyarlıdır. Görmek için daha fazla çaba harcar ve ona odaklanır. Görülmeyeni görür duyulmaması gerekeni ise duyar.

Her şeyi sorgulamamızın hem de tekrar tekrar sorgulama evresidir bu geri gidişler. Kendi içinizdeki şeytanla hesaplaşma zamanlarıdır.

İç dünyanızda en hassas noktalar nedir bunları fark edebilme zamanlarıdır.

Düşünceleri kendine saklama belki de yazarak diğerleriyle paylaşma zamanıdır.

Tüm özgün ve bağımsız yaratıcılığımızın ortaya çıkmasına yarayan Merkür’ün geri gidişleri benim gibi geri giden Merkür’le doğanlar için pek güzel zamanlardır.

Her ne kadar söz söylemekten aciz duruma gelsekte yazarak anlatma gücüne erişme zamanlarıdır.

Sürekli hareket halinde ve bilgi toplayan bu üstün iletişim gücü şimdi Retro’da. Bu bilgileri sindirmek, elemek ve sunabilmek için biraz mola veriyor. Bize de bu mola esnasında onun olumlu yönünü kullanabilmeyi becerebilmek kalıyor.

Arzu Cengiz

Be Sociable, Share!