VENÜS İKİZLER BURCUNDA

Boğa ve Terazi burçlarının yıldızı Venüs bugün İkizler burcuna giriyor.

16.48’e kadar Aslan burcunda yol alacak olan Ay, Venüs’e 90 dereceyle bağlandıktan sonra boşluğa düşecek ve 6 dakikalık bir boşluk döngüsünün ardından saat 16.54’te Başak burcuna girecek,17.18’de Ay Başak burcunda ilerlerken, Venüs Boğa’daki yolculuğunu bitirip İkizler burcuna geçecek.

İkizler burcundaki Venüs,  5 Nisan’da Neptün’e kare açı oluşturacak, ilişkinizin gerçekliğini ;yoksa fanteziden ibaret mi olduğunu sorgulayacak.

Ardından 7 Nisan’da Mars’a 90 dereceyle bağlanacak. İlişkilerde hararetli tartışmalara yol açıp entelektüel açıdan verimliliğinizi arttıracak.

9 Nisan Pazartesi günü Uranüs’e 60 derecelik destek açısı kuracak. İçinizde güçlü bir maceraya atılma duygusu hissetmenizi sağlayacak.

Venüs 15 Mayısta İkizler burcunun 24 derecesinde geri gitmeye başlayacak.

Bu geri gidiş 27 Haziran’da 7 derece İkizler burcuna geri dönmesiyle sona erecek. İkizlerde bir ileri, bir geri yol alacak olan Venüs, 7 Ağustos’ta Yengeç burcuna geçecek.

3 Nisan ve 7 Ağustos arası,Venüs’ün İkizler burcundaki havai deneyimini yaşamımızın belli alanlarında hissedecek ve diğerlerinde gözlemleyeceğiz.

Bir iç gezegen olan Venüs,Güneşten hemen önce doğan bir sabahyıldızı ya da hemen onun batışının ardından beliren bir akşam yıldızı gibi görülür. Ay’dan sonraki en parlak yıldız olan Venüs, Eski Yunan’da bir sabahyıldızı olarak kabul edilmiş ve ona Phosphoros adını vermişler. Bir akşam yıldızı olarak da Hesperos adıyla bilinirmiş. Venüs’ün ışıltısına ve parlaklığına hayran olan eski uygarlıklar Venüs’ü güzellikle ilişkilendirmişler.

Roma’da”Venüs”,Yunan’da “Afrodit”.Babil’de ”İştar”,Sümer’de “İnanna”,Anadolu’da “Kybele” adını almış.

Bu karizmatik, eğlenceli ve espriyi seven tanrıça, yalnız güzellikle yetinmez iktidarın bilgeliğin ve gücün peşinden de koşar.

 

Yukarı Mısırın tanrıçası olan Hathor’un birçok unvanı vardı: ”Horus’un annesi”. “Mısır’ın koruyucusu”,”Ra’nın Gözü” gibi.

Ra’nın gözü olma özelliği, Hathor’u Venüs gezegeniyle özdeşleştirir.

Efsaneye göre Hathor. Ra’nın gözü olarak ülkeyi bir uçtan bir uca gezerek kolaçan etmektedir. Venüs’ün Mısırdaki adı, gezen, kolaçan eden anlamını da içermektedir.

Hathor’un kenti Dendera’da ise MÖ 1. Yy da yapılmış Hathor tapınağı bulunuyor. Mısır’da bugüne kadar en iyi korunmuş tapınaktır. Ptolemy VIII ve Kraliçe Cleopatra II inşa ettirmiş ve sonraları Roma imparatorları dekorasyonuna devam etmiş. Ana, aşk ve müzik tanrıçası Hathor’a saygı göstermiş.

Tapınağın girişindeki sütunlarda Hathor’un yüzü vardır ve Hathor genelde başı üzerinde yukarıya bakan bir kutsal inek boynuzuyla bazen de bir inek başıyla resmedilirdi.

 

Yine bu tapınağın batı tavanında Zodyak işaretlerinin mükemmel bir sunumunun yapıldığı kabartmalar vardır. Bu Zodyak kabartmaları Paris’teki Louvre Müzesinde ‘dir.

Aşk tanrıçası Venüs’ün, aşksız yaşaması ne mümkün.

Astrolojiye göre doğum haritanızda Venüs’ün bulunduğu konum nasıl bir aşk istediğinizi ve aşkta nasıl mutlu olacağınızı da açıklar.

Boğa ve Terazilerin sonsuz,büyük bir aşkın peşinden koşarken birçok macera yaşamaları, Afrodit’in topal tanrı Hephaistos’la evlenerek hayal kırıklığına uğraması sonrasında pek çok sevgilisinin olmasıyla özdeşleşiyor.

Venüs’ün yönettiği, Toprak grubu Boğa, sahip olmayı,maddeyi ve güvenliği; hava grubu burçlardan Terazi ise ilişkilerde uyumu, denge kurmayı ve bunları birleştirmeyi simgeler.

Venüs Merkür’ün yönettiği İkizler burcuna geçtiğinde değişkenlik ve havailik ön plana çıkacaktır. Büyük bir coşkuyla sahip olma güdüsü istekler elde edildikten sonra bıkkınlığa yerini bırakacaktır.

Güneş’in Koçta ilerlediği bu günlerde Venüs’ün merküryen bir hava olan İkizlere geçmesi ile hemen her fikir size cazip gelebilir Entelektüel ortamlarda bulunmak ve sosyal olma isteğiniz artacaktır. Aşklarda,ilişkilerde ikilikler yaşanabilir… Bu tabiki herkes için geçerli olmasa da bu ikilemleri gözlemleyebilirsiniz.

Arzu Cengiz

AstroBenefik

Be Sociable, Share!